top of page

BOZCAADA

Ada tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor olup çağlar boyunca birçok uygarlığın etkisi altında kalmıştır. Çanakkale iline bağlı Bozcaada’da 12 koy ve 12 burun, adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunmaktadır.

Ayazma ve Çayır plajlarında rüzgar sörfü, su kayağı, wakeboard, tek-çift kişilik kano, deniz bisikleti ve çeşitli su sporları yapılmaktadır. Ayazma, Sulubahçe, Habbele ve Mermer Burnu favori koylar olarak öne çıkmaktadır.

Ada’da birçok konaklama seçeneği bulunmakta olup hem merkez hem de Ada dışındaki bağ ve koyların bulunduğu bölgelerdeki tesisler, küçük pansiyon, bağ evi, özel tesis, tatil köyü, resort otel ve butik otel tarzında hizmet vermektedir.

Bozcaada mimarisi, Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşır. Şehir merkezinde eski mahalle ve sokaklarda klasik yapı geleneği korunmakta olup adanın tamamı doğal ve arkeolojik sit alanıdır. Bozcaada Kalesi simge yapılarından biri olup Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminden beri kullanıldığı bilinmektedir. Kalenin iç bölümünde tarihi ve etnografik eserlerin sergilendiği bir sergi mekanı bulunuyor.

Ada kendine özgü yerel tatlarla donanmış yemek ve restoran kültürü ile her tür müziğin dinlenebileceği eğlence hayatı ile turistlerin gözdesidir. Rüzgar Gülleri, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi, Göztepe adanın ünlü ziyaret noktalarıdır.

Şiir dinletileri, Bağ Bozumu Festivali, Yerel Tatlar Festivali, Ayazma Panayırı gibi etkinlikler ile Ada’da sürekli kültürel ve turistik etkinlikler düzenlenmektedir.

Çocuk Dostu & Hayvan Dostu Oteller

Otel bilgileri pek yakında...

bottom of page